| daniSpeedy a întrebat:

Imi puteti explica si mie care este diferenta dintre apa dedurizata, apa distilata si apa demineralizata? Care dintre ele este indicata pentru diluare cu antigel in sistemul de racire al motorului, pentru a nu avea depuneri?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apa dedurizata trece printr-un proces in care ionii de calciu si magneziu sunt retinuti si i se introduc, in schimb, ioni de sare. Calciul si magneziul ii dau duritatea.
Apa distilata se obtine din apa obisnuita, fiarta si aburii sunt raciti. Prin fierbere mineralele şi alte impurităţi sînt distruse. Este principiul cazanului de palinca (tuica).
Apa distilata este si apa demineralizata.
Pentru antigel se foloseste apa distiliata (demineralizata).