| WinKing8989 a întrebat:

Imi trebuie permis de conducere daca am 12 ani si conduc un atv de 125 cc doar prin sate nu si sosele?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie de permis de conducere, pentru a conduce legal pe drumurile publice. Si ulitele satului sunt drumuri publice, conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Pentru ATV-ul respectiv este nevoie de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce faci o scoala de conducere si reusesti la examinare.
P.S. La 12 ani n-ai voie sa circuli pe drumuri publice nici cu bicicleta, trebuie sa ai minimum 14 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ai nevoie de permis pe care il vei putea lua abia la 16 ani. Asa ca ramai la bicicleta pana atunci

| JackR a răspuns:

O sa dea, cand o sa faca 16 ani!

| WinKing8989 explică:

Cat costa permisul? Stii cumva?

| Purandel a răspuns:

Din cate stiu eu un atv cu motor de 125cc se conduce fara permis doarece este motorul prea mic

| addy200 a răspuns (pentru Purandel):

Motoarele sub 49cc se conduc fără permis

| suntserios a răspuns (pentru Purandel):

Iar dezinformezi.

| suntserios a răspuns (pentru addy200):

Si tu dezinformeazi la fel ce papansul asta de la sus. Abtineti va fratilor de la sfaturi daca nu stiti despre ce e vorba.