| xGenera1u a întrebat:

In cateva luni voi face 18 ani si deja ma gandesc la ce masina sa aleg, m-am gandit ca m-ati putea sfatui in legatura cu ce sa aleg.
Am buget disponibil max 5000 de euro, as vrea ca masina sa fie minim din 2006-2007, neaparat diesel(fac peste 10. 000km pe an)minim 90cp si motor max 2000 cmc.Sa aiba maxim 185. 000km reali...
Ideala ar fi o berlina sau un hatchback(ma feresc de brake-uri, nici atat coupe).
Eu ma gandeam la: Seat Leon, Vw golf(ambele 1.9 tdi) si Ford Focus(1.6 1.8 tdci); Skoda Octavia... Opel Astra este cam urat in 4 usi...

As vrea sa stiu ce masina ar fi mai fiabila si are costuri scazute de intretinere.

Răspuns Câştigător
| xGenera1u explică:

Renault are numai piese originale. De-aia sunt asa scumpe. De altfel daca te uiti la niste piese originale de VW ai sa constati ca au aproape acelasi pret. Dar, bat in lemn, sa nu se ajunga acolo niciodata happy Oricum, dintre astea 3 as alege clar Focus. E mai usor de intretinut, nu e pretentios ca golful (la vw e problema cu pompa de injectie la un anumit nr de km, ii trebuie motorina buna, ceea ce nu prea gasesti in Romania foarte des), sta mai bine pe drum focusul decat golful. Am zis doar de golf pentru ca leon si golf sunt practic aceeasi masina, golful avand calitate mai ridicata la interior, dar leonul fiind mai aspectuos.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru 10.000 km/an nu merita sa-ti iei Diesel, e mai avantajos cu benzina. Daca faci in jur de 20.000 km/an abia atunci e tanda pe manda ca si cheltuieli cu combustibilul, service si consumabile, Dieselul e avantajos daca faci mai mult de 30.000 km/an.

| MariusF23 a răspuns:

Seat Leon sau VW Golf e o alegere buna cu 1. 9TDI. Sa nu te bata gandul sa alegi 2. 0TDI. De asemeni Ford Focus 1.6 sau 1. 8TDCI e foarte bun, eu am facut scoala pe Ford Focus, se tinea bine, ai un raspuns in directie mai bun ca la VW. Eu m-as gandi si la un Renault Megane, cu motorul de 1. 5DCi 105/110CP. In general motoarele de la Renault sunt foarte fiabile. Tot ce ti-am enumerat au costuri similare de intretinere (putin mai scump la VW)

| xGenera1u explică (pentru MariusF23):

Din cate am auzit renault are piese cam scumpe( iar tata uraste masinile frantuzesti)
Intre focus leon si golf... ce ai alege?

| xGenera1u explică (pentru xGenera1u):

Renault are numai piese originale. De-aia sunt asa scumpe. De altfel daca te uiti la niste piese originale de VW ai sa constati ca au aproape acelasi pret. Dar, bat in lemn, sa nu se ajunga acolo niciodata happy Oricum, dintre astea 3 as alege clar Focus. E mai usor de intretinut, nu e pretentios ca golful (la vw e problema cu pompa de injectie la un anumit nr de km, ii trebuie motorina buna, ceea ce nu prea gasesti in Romania foarte des), sta mai bine pe drum focusul decat golful. Am zis doar de golf pentru ca leon si golf sunt practic aceeasi masina, golful avand calitate mai ridicata la interior, dar leonul fiind mai aspectuos.

| AndyPeScurt a răspuns:

Poti alege un golf 4 1.9 TDI 131cp 2004 care costa maxim 4500€.
Ford FOCUS 1.8 TDCI 2005-2006.

| Vadean_Ioana_1982 a răspuns:

Bmw happy