| anonim_4396 a întrebat:

In feb fac 14 ani si am o intrebare despre "sofat", unchiul meu mi-a spus ca ma invata maine sa conduc, pentru ca ma v-a ajuta sa iau permisul, ma va ajuta sa plec de pe loc singur la volan, sa ma invat sa tin volanul drept in mers happy nu e drum public, e la tara. Nu se circula pe
Acolo. E liber. Bun. Intrebarea mea.

Se poate la permisul cand fac 18 ani daca eu am 5 clase? Am auzit ca trebuiesc minim 10. Nu am mai putut continua. Din diferite motive, nu mai contez motivele. Nu mai vreau sa ma duc, stiu ce am patit si mama m-a inteles. bun. Se mai poate lua permisul? sad sunt pasionat de masini, nu cred ca voi rezista fara permis laughing am 5 clase, nu stiu daca se poate lua. Funda celui ce ma lamureste. Salut! happy

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti plac masinile atat de mult, atunci trebuie sa te straduiesti si sa recuperezi pierderea de la scoala, iar dupa clasa a 8-a sa mergi la un liceu de transport sau de mecanica auto.

| cristi202 a răspuns:

Se poate. Mai faci inca cinci clase, adica te pui cu burta pe carte happy, si iei permisul.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca vei continua studiile iti va fi mult mai bine pe viitor si nu ma refer doar la permis, asta e un detaliu, se poate trai si fara permis dar daca tot vrei masina nu iti vei dori sa ai si bani de benzina?
Esti mic, nu iti dai seama acum dar orice s-ar fi intamplat tu trebuie sa te duci la scoala, iniferent cat de grave au fost problemele, scoala o faci pentru tine, pentru nimeni altcineva, nu e nimeni raspunzator de viitorul tau.
Nu trebuie neaparat sa inveti, dar sa iti iei macar diploma de 10 clase, cauta ceva la fara frecventa macar.
Ca sa iti raspund ferm la intrebare, nu se poate sa dai de permis cu 5 clase, asa ca daca esti pasionat de masini trebuie sa faci un sacrificiu, pe care oricum toata lumea il face zi de zi. Asa e facuta viata din probleme, vor urma si mai multe probleme...

| nastasirobert a răspuns:

Momentan nu poti sa dai de permis, trebuie sa posezi o diploma de 10 clase, dar la cum functioneaza legile in Romania, totul e posibil sa ai ocazia aceasta!

| suntserios a răspuns (pentru nastasirobert):

Ce lege zice asta?

| nastasirobert a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu sa iti zic exact numarul legi dar se cere minim 10 clase pentru a putea da de permis

| suntserios a răspuns (pentru nastasirobert):

Normal ca nu stii numarul legii pentru ca nu exista o asemenea lege

| nastasirobert a răspuns (pentru suntserios):

Guvernul a aprobat Strategia Națională pentru Siguranța Rutieră până 2020 și un plan de acțiune pentru implementarea acesteia. Documentul, care se află în dezbatere publică, propune și să se permită dreptul de a da examenul pentru permisul auto doar celor care au absolvit învățământul obligatoriu, de 10 clase.

| suntserios a răspuns (pentru nastasirobert):

Un PROIECT gandit acum doua guverne nu inseamna LEGE