| Jager a întrebat:

In octombrie fac 18 ani si vreau sa ma apuc de carnetul de conducere. Este adevarat ca ma pot apuca de ore cu 3 luni inainte de a face 18 ani?
Daca poate cineva, sa-mi explice toti pasii pana la obtinerea carnetului (documente necesare, despre sala mica, sala mare [in ce consta] ) etc.

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da te poti apuca, instructorul iti va da mai multe detalii cu privire la acte, fisa mwsixala, cerere de inscriere, test psihologic, copii de pe buletin, o taxa de 68 de lei de la anaf si un cazier pentru examenul auto+ un dosar de carton si cam asta e.
Daca faci 15 ore pana la 18 ani dupa ce implinesti 18 ani te duci cu dosarul complet, instructorul ti-l va verifica si te va ajuta sa dai sala te duci, de obicei in resedinta de judet se da sala+ traseu.
Daca iei sala peste 1, 5/ 3 sau 4 luni depinde de judet esti programat la traseu.

| Kogaion a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te apuci de scoala cu o luna inainte, nu cu 3, pentru ca iti vei termina orele de condus, sau vei face foarte rar ore, in aceste 3 luni, iar dupa aia, daca iei sala din prima, vei mai astepta cel putin 1 luna ca sa dai traseul.

| Jager explică (pentru Kogaion):

Eu de condus, conduc bine, de aproximativ 5 ani, dar pe drumuri de tara, poligon, parcari laterale. Pe traseu ma bazez, sa vad sala s-o iau.

| Alin15022000 a răspuns:

Salut!

Da poti sa te înscri la o școală auto la 17 ani si 9 luni!

Si imediat cum faci 18 ani poti sa dai sala, adică poti sa dai si peste câteva zile după ce ai facut 18 ani adică după cum te simti tu pregătit!

La prima faza când te înscrii, iti trebuie cazierul, și fișa medicală, și după instructorul iti va face carnetul de elev!
Si in acest timp când te înscrii tu poti sa faci ore de legislație și ore de condus!

Si dupa ce ai luat sala, te va programa la o anumită dată când vei da traseul!

Iti spun din propus experienta fiindca la fel am facut si eu

| Kira369 a răspuns:

Bună.
Da, te poți înscrie la școala de șoferi cu 3 luni înainte de a împlini 18 ani.
Actele necesare sunt:
taxa scoala de soferi -
act de identitate (original și copie), fișă medicală,
aviz psihologic, certificat de cazier judiciar cu mențiunea pentru examen auto și 2 poze tip buletin. După terminarea orelor la școala de șoferi, candidatul trebuie să meargă la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor pentru a face o fotografie pentru permis și a da o semnătură electronică. Proba teoretică va fi susținută în ziua înscrierii la examenul pentru permis și constă într-un chestionar cu 26 de întrebări în 30 de minute. Pentru a promova examenul scris este nevoie de răspunsuri corecte la 22 de întrebări din 26. Dacă promovezi examenul teoretic, te programează pe loc pentru proba practică. Și cam atât.
Sper că te-am ajutat și îți doresc mult succes.
Fundă?

| Diacanu_Andrei_1999 a răspuns:

Da,îl poți da inainte cu 3 luni sa împlineste 18 ani