| oarecare10 a întrebat:

Salut, in urma cu cateva luni am avut un accident si masina condusa de mine era cumparata de mine dar era inmatriculata tot pe fostul propietar el a radiat-o insa acuma imi cere bani pentru asigurare cum sta treaba asta cu asigurarea dupa accident deci cati bani va plati ala in plus si pana cand sau cum e asta? help pls funda

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce bonus malus avea. O sa plateasca mai mult si cativa ani pana acumuleaza la loc bonusul. Banii aia care ii cere sunt ilegali insa.

| oarecare10 explică (pentru suntserios):

Salut dar masina e apare in asigurarea lui de ci asigurarea a fost facuta pe el si nu stiu cum sta treaba ce zici sa ai dau bani sau cu e?

| suntserios a răspuns (pentru oarecare10):

Atata timp cat nu ai trecut masina pe numele tau la politie atunci asigurarea era pe numele lui. Daca insa tu zici ca masina e praf atunci nu vad de ce ar trebui sa ii mai platesti ceva. La urma urmei paguba e a ta.

| oarecare10 explică (pentru suntserios):

Da dar el plateste mai mult la asigurarea masini lui cred asa ceva mi se impare

| suntserios a răspuns (pentru oarecare10):

Doar daca si-a facut transferul de bonus malus pe noua masina, iar treaba asta nu prea se face decat daca stii de smecherie, dar e posibil.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a radiat masina cum iti mai cere bani pentru asigurare? Nu mai este datoria lui s-o asigure, ci a ta, de altfel ar trebui si s-o inmatriculezi, altfel comiti infractiunea de a circula cu o masina neinmatriculata.

| oarecare10 explică (pentru Ioandelasal):

Ba masina e prafff ce nu intrelegi e buna de dat la fier vechi nu o sa o mai bag in circulatie niciodata! deci nu poate circula ca e praffff insa el imi cere bani n...pt ***

| oarecare10 explică:

Ce este bonus malus?