| cobratate a întrebat:

Salut, in vara aceasta vreau sa dau pentru permis categoria A2. Si vreau sa imi recomandati o motocicleta pentru A2(super sport, naked). Stiu exact cum se limiteaza o motocicleta dar pe viitor vreau sa dau pentru A si doresc sa imi cumpar un Kawasaki z750 sau z800 sau Yamaha MT-07.
Acuma eu m-am gandit ca prima motocicleta sa fie de cilindrie mai mica si am zis ca pentru inceput ar fi ok ceva de 125cm3 stiu ca suna banal dar pentru inceput eu zic ca e ok chiar daca o sa am A2. Mentionez ca as avea un buget de 4000 euro din care 1000 pentru echipament. Varsta 18 ani 184 cm si 78 kg. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| iVlad27 a răspuns:

Salut.
E o greseala sa te gandesti asa...din perspectiva mea.
Daca te gandesti logic un yzf 125 sau Honda sau orice 125 care nu e china.e apropiat de pret cu orice 600 de calitate si prietenos pentru un incepator (chiar daca e prima motocicleta nu inseamna 100% ca o vei schimba repede. daca da. poti trece peste sfatu asta)..ai foarte multe modele din care sa alegi.dar sa luam exemplu MT 07. Care e perfecta pentru un incepator tocmai pentru ca este foarte fiabila si manevrabila. poti evita multe probleme cu ea si e aproape la pret ca un 125..si daca o cumperi limitata ii poti scoate limitatea peste 2 ani cand ai A ul
Recomandarea mea e MT 07

Daca nu iei in considerate varianta asta poti alege orice de la 125 la 600 sa se incadreze in bugetul tau dar doar din experienta proprie adica sa testezi mai multe modele.(daca iti este permis de catre proprietar. daca nu...cauti alt vanzator..este obligatoriu sa testezi inainte..mai ales prima motocicleta..pentru ca nu vrei sa o cumperi si dupa realizezi ca nu te simti bine pe ea)
Cateva recomandari sunt:
GSX S/R. 250cc
GW 250
CBR 250
Ninja 300
Cat despre 125..de acolo poti alege orice doresti tu..sunt aproape idetice doar ca difera pozitia si cum te simti pe ele.

(Parere personala)

O zi frumoasa.