| benga94 a întrebat:

Intentionez sa imi cumpar o masina an 2005-2007, buget undeva la 6-7 miii euro. Am aruncat un ochi la anunturi, m-ar bate gandul de un bmw 320 dar nu stiu costurile etc.
Ar fi si ford focus 2, ar fi multe modele si alte marci. As vrea ceva bunicel care sa fie de drumuri lungi etc. Binenteles diesel, motor maxim 2 mii, sunt in dubii. Ce imi recomandati
sa fie bun durabil fara costuri mari sa stau prin service si sa aiba si ceva pe ea? Nu stiu cat de bune ar fi masinile de la hyundai sau de la nisan, din ce am inteles cele mai proaste ar fi chevrolet si renault.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chevrolet prost? Mecanicul meu si-a luat una, in 2007... N-are nici pe ma.sa. E drept, inca n-a atins 100. 000km, dar e mai fiabil ca un Golf 5 cu motorizare asemanatoare (1.4 16V).
De Renault trebuie sa fii de-a dreptul idiot sa zici ca sunt proaste, fata de gunoaiele branduite de nemti (a se citi Volkswagen), Renault are tehnologie durabila si eficienta.
La cerintele tale, iti recomand Astra H 1.7 CDTI, dar sa fie break... Hatchback-ul are portbagajul minuscul.

| benga94 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Renault ia-ti tu si ai sa vezi am prieteni care erau saptamana si sevice ceva de genu niste porcarii de masini nu stiu de unde ai auzit cas masini bune... si VW am avut golf 4 si crede-ma ca nu era deloc gunoi am tinut-o 1 an de zile si am mers 12 mii km si am schimbat doar ulei si filtre cind am luat-o atat si masina nu facea nici un fel de problema pe langa unu cu renault mai nou cu 7 ani care a bagat in 6 luni peste 60 de milioane happy plus ca eu am vinduto intro saptamana si el o are pe net de 1 an

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru benga94):

Daca esti atat de 'cunoscator', de ce mai pui intrebari? Mergi pe Volzvagin, daca zici ca sunt bune, si scapi repede de ele laughing
P.S.: Loganul (cu motor Renault) pe care l-am avut, face si in prezent vreo 12. 000km in 1-2 luni, cu motorul 'ceas'... 12. 000km e un termen foarte mic.

| benga94 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Intrebam de masini ceva mai bune nu rable de renault tu esti ceva de genu care crede ca un logan e mai bun ca un golf mai sunt specimene asa laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru benga94):

Prietene, eu sunt 'genul' care cunoaste unele masini, mai bine decat proprietarii lor. Si asta se intampla de cativa ani.
Un Logan poate fi mai bun decat un Golf, in functie de circumstante. Trebuie sa fii idiot (sau probabil esti), sa fii mai mandru de un Golf 5 1.4, care are o durata de viata de 70. 000km dupa care incepi sa bagi bani in el si sa fii frustrat, cand cu aceiasi bani cumperi Logan NOU, care te duce cel putin 400. 000km fara probleme majore.
Cum spuneam, ia-ti Golf, nu mai intreba daca deja consideri ca stii raspunsul.

| blAster85 a răspuns:

Din gama bmw, 320 este cel mai problematic (diesel) e mai bun un 330 de ex.cai mai multi, etc. depinde de starea cum o gasesti.