| Catalin_Chilom_1995 a întrebat:

Intentionez sa îmi cumpăr un BMW 320i între 99-2001. Ma interesează costurile de întreținere, impozit, mediile de consum urban extra urban mixt.
PS mașina va fi pusă pe tatăl meu in vârsta de 60 de ani.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice ai face nu asculta raspunsurile userului Gretta. Nu are habar pe sectiune de auto, doar dezinformeaza.

Bineinteles ca RCA are legatura cu varsta proprietarului si nu vechimea masinii

Iar impozitul este fix indiferent de vechime si varsta.

RCA il calculezi pe un calculator online

Impozitul il poti calcula online cu aporximatie http://www.calculweb.net/impozit-auto/

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta pe ce nume va fi pusa sau ce varsta are soferul, ca o masina veche de 16-17 ani, tot veche ramane si taxele se percep la vechimea masinii, nu la batranetea tatalui.

| TeckTonik997 a răspuns:

Asigurarea si taxele incep sa te doara doar daca ai motor peste 2000. Deci cu ele nu o sa ai treaba. In schimb, masina e veche si iti dai seama ca va consuma mult si ca vor mai pica piese si de bmw sunt mai scumpe totusi. Cat va consuma depinde si de tine... cat o calci. Oricum, nu cred ca vei scapa fara 12 in oras.