| SSaleu20 a întrebat:

Salut, intrebarea e urmatoarea:
Motorul de 1.6 ecoFlex LPG de pe opel astra h (2009-2010) merge si pe gpl? Adica fara sa adaugi instalatia de gaz separat? Am vazut pe net la specificatii ca merge pe petrol/lpg, LPG este GPL.ul de la noi?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

LPG este denumirea in engleza a GPL iar Flex se refera la posibilitatea de a functiona cu mai multe tipuri de carburant in speta benzina si GPL. Iar eco pentru ca GPL-ul e mai ecologic ca benzina, arde mult mai complet. Probabil masina aia are instalatia din fabrica, la fel cum au avut si unele modele Dacia. Daca nu are, oricum are un motor gandit din start (si) pentru GPL.

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Mai bine pui o instalatie noua la o masina care nu a avut GPL.Ai totul nou si nu te doare capul cativa ani.La 10 ani trebuie sa inlocuiesti butelia cu vizita la RAR etc.