| Zrz a întrebat:

La examenul moto, proba practica de poligon și traseul se dau in aceeași zi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru categoria AM proba practica este numai in poligon, pentru A1, A2 si A este atat in poligon, cvat si traseu si ambele se sustin in aceeasi zi, incepand cu poligonul.
In acest sens sunt prevederile Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3^1
  (1) Examinarea se desfăşoară prin susţinerea, succesiv, a probei teoretice şi a probei practice, în zile diferite.
  (3) Proba practică se susţine:
  a) numai în poligon, pentru autovehiculele din categoria AM;
  b) în poligon şi pe traseu, pentru autovehiculele din categoriile A1, A2 şi A;
  (4) În cazul prevăzut la alin. (3) lit. b), examinarea se desfăşoară prin susţinerea probei practice în poligon, urmată de susţinerea acesteia pe traseu, în aceeaşi zi. Candidatul care a promovat proba practică în poligon şi nu se prezintă în aceeaşi zi la proba pe traseu este declarat neprezentat, urmând să fie programat pentru o nouă probă practică."

| mgtow a răspuns:

Nu exista poligon. Examenele se da separat in zile diferite proba PC si traseul

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Este vorba de motociclete, pentru acestea examinarea se sustine si in poligon.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Credeam ca e la masina