| Maskatu a întrebat:

Salut.
La masina mea care a venit cu alarma montata de dealer (Avital este marca), de cateva luni, ledul care confirma ca alarma este activata, palpaie foarte slab si aproape ca nu se mai vede. Am incercat eu cu un led de 12V dar nu se aprinde deloc. Cu siguranta este mai mic... dar nu stiu de cati V ca sa merg la magazin sa iau unul si sa il inlocuiesc. In manual am cautat schema, am gasit-o dar nu scrie nimic despre voltajul ledului.

Aparat de masura nu am.
Aveti idee de cati V poate fi? E ceva standard? Ma gandesc ca e vorba de 1-2-3 V dar nu stiu exact pentru ca nu ma pricep foarte bine. As vrea sa merg la magazin si sa iau unul direct, fara sa mai pun diode sau rezistente sau alte nebunii.
Multumesc

1 răspuns:
| Efex2 a răspuns:

Daca este marca AVITAL sa stii ca masina n-are sistem de alarma care merge cu baterii de baie. Sa o schimbi mai repede, ti-a dat dealerul teapa. Cu placere in avans.