| boss97 a întrebat:

Salut.La masina, opel astra caravan 1.6, are voie sa se ridice apa peste 90?

Răspuns Câştigător
| VladGH a răspuns:

Da, la opel astra este normal ca vara sa fie intre 90 - 95, asa mi-au spus specialistii si eu eram speriat, ca-ci asa sunt facute. Iarna se ridica pina la 90. Trebuie sa te duci si speli radiatorul la o spalatorie, ca-ci acolo se pune cam mult praf si nu ii da voie sa se raceasca cum trebuie, oricum nu schimba nimic.

3 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Imi mpare rau dar nici vorba de normal la aceasta temperatura care e aproape de fierbere...in mod normal pe ceasul care indica temperatura, ar trebui sa fie cu mult acul peste temperatura optima...

| Braunion a răspuns:

Nu, ca risti sa o fierbi. Nu conteaza ce zic mecanicii sa scape de tine, intreaba un inginer.

| critikl a răspuns:

Aveam si eu un astra f si aceeasi problema aveam imi urca la 90* uneori chiar si peste si stateam mereu cu sticla cu apa dupa mine m-am dus la un detinator de Astra mai experimentat ca mine si mi-a schimbat plansa de plecare a vendilatorului la 80* sau 85* nu mai tin minte exact si nu am mai avut nici-o problema, asta cu apa care fierbe e o problema genetica la opel