| Moisa00 a întrebat:

Salut la toti, am o problema la sistemul audio in masina. Am cumparat acum amplificator de 750w 500rms in dou canale si se incinge foarte tare, daca pun mana nu pot sa o tin mult. Subwooferul are 600w 350 Rms si am crezut ca daca amplificatorul e mai puternic, atunci are rezerva si nu ar trebuie sa se incinga. Vreau sa spun ca am cabluri foarte bune, groase de 30A si condensator. As dori sa imi dati niste sfaturi pentru ca imi e frica sa nu ard amplificatorul.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masoara rezistenta subwooferului, vezi sa fie 4 Ohm, nu mai mica.
Cum ai luat semnalul? Sper ca nu ai bagat semnal amplificat de la difuzoare, pe intrarea RCA...

| Moisa00 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Semnalul e pus de unde trebuie si e dosr semnal, boxa am conectat-o la amplificator si am pus la bridge si nu la un canal, daca o conectez la un canal canta mai incet iar amplificatorul nu se incinge atat de mult dar totusi as vrea sa o las conectata prin bridge insa imi e teama sa nu ard amplificatorl pentru ca nu poti tine mana pe el la cat de tare se incinge

| danutzu96 a răspuns:

Puterea mai mare nu e o problema. Dar impendanta? Ce impendanta ai la subwoorder? Daca de ex schema amplificatorului este facuta pentru 8 ohmi si tu pui de 4 poate sa iasa urat.

| Moisa00 explică:

M-am uitat pe net, boxa are 4 ohmi si amplificatorul are la iesire la doubxanale 4 ohmi