| Alinmax a întrebat:

Salut la toți. Am și eu o problema cu un Opel astra g 1.7 dti din 2001, cum a venit căldura mașina mea nu mai vrea sa pornească, dau sa plec cu ea merg un timp, o opresc și dacă e cald afara și dacă o mai țin și în soare un timp, nu mai vrea sa plece. Pornește dar nu dureaza nici 20 de secunde ca se și oprește, după ce se oprește încep sa pornesca termocuplele dar foarte scurt, desfac capota arunc apa rece pe motor, pornește pot sa plec cu ea, dar după un timp ce merg cu ea tot asa începe sa facă. Menționez ca asta o pățesc doar vara când este căldură mare sau dacă o las în soare, iarna nu are nicio problemă.Mai menționez și faptul ca am pus-o pe tester și nu găsesc nicio eroare. Mulțumesc.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E posibil sa fie capul hidraulic de la pompa de injectie, insa primul lucru pe care trebuie sa il faci, este sa schimbi senzorul de rotatie de la volanta. Ala poate face figurile astea, si nu apare la diagnoza.
E ieftin, la majoritatea masinilor 30-60 de lei, si se schimba usor, trebuie doar sa ridici masina pe elevator/rampa, si te bagi sub ea.