| SkenWell a întrebat:

Salut, la un Peugeot 206 1.4 75cp ce lichid de racire (antigel) sa ii pun? In vasul de expansiune am vazut ca lichidul e de culoare rosu spre roz dar nu e la nivel...

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Irelevant dar ia tot rosu-spre-roz ca să se asorteze

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

G12 este cel roz, si e cel mai folosit.
Poti lua cam orice marca doresti, Hepu sau Motul, Liqui Moly ar fi mai premium.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pot amesteca diferite culori de antigel?
De regulă, nu se recomandă amestecarea antigelurilor între ele, în special cu antigel, deoarece există riscul de coroziune. Cu toate acestea, antigelul carboxilat (roșu) poate fi amestecat cu orice culoare de antigel.

https://rallystore.ru/......aznye.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

De aia se precizeaza in manualul de service, ce fel de antigel se va folosi pe toata durata exploatarii autoturismului respectiv.
Ca sa le amestece un gamer, dupa culori...