| anonim_4396 a întrebat:

La varsta de 15 ani si 9 luni pot sa incep scoala de soferi pentru A1, dar permisul il voi primi la 16 ani? Vreau sa stiu cum este procedura, deoarece vreau sa incep orele din mai.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incepe scoala de conducere la 15 ani si 9 luni dar examinarea o poti sustine abia dupa implinirea varstei de 16 ani, aceasta este varsta minima necesara pentru examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere, prevazuta de Codul rutier.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul il primesti dupa ce dai examenele. Si alea le dai după ce faci 16 ani.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Deci sala si toate astea le dau dupa 16 ani, pana atunci doar scoala moto, sau?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Examenele, dupa ce implinesti varsta