| Ovidiu_Moldovan_1991 a întrebat:

Salut, locuiesc în casa mamei alături de fratele meu. Dar mama e decedată și nu am reușit să fac succesiune. Nu am momentan nici un bun pe numele meu și vreau să îmi iau o mașină... Impozitul pe casă încă nu e plătit... Am vreo șansă să înmatriculez mașina cea nouă la primărie încât să fiu proprietarul mașinii?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti inscrie masina la primarie (acolo n-o inmatriculezi), chiar daca impozitul pe locuinta nu este platit, avand in vedere ca locuinta nu este pe numele tau.

| mgtow a răspuns:

Nu are treaba masina cu averile care le-a lasat maicata dupa moarte. Iti inscrii masina la DRPCIV si daca a fost pe numele ei, scoti certificatul de deces pentru a prezenta dovada ca a murit si prin certificatul de nastere o sa vada ca esti copilul ei, sau platesti 100€ si ti-o inscrie o firma de inmatriculari din Romania

| Ovidiu_Moldovan_1991 explică (pentru mgtow):

Eu am deja o mașină ce e pe numele ei, dar vreau sa îmi cumpăr alta mai noua și sa o înscriu pe numele meu happy impozitul nu e plătit pe numele mamei deci cum fac figureze mașina ca un impozit cu numele meu? happy

| mgtow a răspuns (pentru Ovidiu_Moldovan_1991):

Ne-am lamurit tipul cu lacrimogenul de sus cum platesti taxa la masina si vede ca ai casa tot se rezolva fie platesti fractionat sau daca nu figurezi pe proprietatea casei ca proprietar nu ar trebui sa ai probleme. Dar vezi ce zice functionaru public de la primarie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti inmatricula, dar viza fiscala nu stiu daca o vei primi. Mergi la primarie si intreaba daca poti inmatricula o masina, cu datoriile pe care le ai. Te va lamuri functionarul de acolo.

| Holiday a răspuns:

Nu are nici o legatura inscrierea unui bun la Circa Financiara, sau primarie, dupa caz, cu datoriile tale. Important e sa ai certificatul fiscal al celui de la care ai cumparat din care sa reiasa ca nu are datorii.

| Cismi a răspuns:

Nu vad problema, adica nu e ca si cum tu ai avea o datorie pe numele tau