| necse6alex a întrebat:

Locuiesc in Italia si am mers acolo cu o masina inmatriculata in Romania am stat mai mult de un an si mi.au expirat ITP si asigurarea? ce solutii as avea sa vin inapoi cu ea in tara..platforma nu ma intereseaza ma intereseaza actele vreau sa vin cu ea pe roti. am inteles ca se pot face pentru o zis cat sa vi cu ea acasa? sau daca trimit actele acasa in ro se pot face si sa mi le trimita inapoi sa vin?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu asigurarea nu e problema, o faci on-line si tiparesti polita, ca sa ai ce prezenta la control.
Cu ITP-ul e nasol, dar iti dau cateva idei:
1. In Romania se poate face ITP pentru masinile din uniunea europeana, la sediile RAR; intereseaza-te daca este posibil acest lucru in Italia
2. Daca ajunge cineva cu actele in Romania, la o statie ITP 'de cartier', ai sanse foarte mari sa treci, fara sa prezinti masina, cu o atentie. Bineinteles, e ceva 'n-ai vazut, nu s-a intamplat', si daca ma prind moderatorii imi sterg mesajul, ca te invat ilegalitati.

| necse6alex explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La asta ma gandeam si eu am crezut ca se pot face provizorii pe it.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea o faci si online, ITP daca e expirat il poti face doar la RAR si masina sa o aduci pe platforma... sau o inscrii pe IT si rezolvi acolo