| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Locuiesc in Suedia si dețin un Audi Q5 cumpărat cu banca aici. Eu as vrea sa înscriu aceasta mașina pe România dar intrebarea mea este dacă o pot înscrie de abia după ce se termina rata la banca sau o pot înscrie oricând vreau eu? Menționez ca dețin toate actele mașinii de la A la Z

Răspuns Câştigător
| BlindMirror a răspuns:

În mod normal, până la stingerea creditului banca este titularul de drept al mașinii. Doar banca te poate lămuri exact.

| Cosmin0506 a răspuns (pentru BlindMirror):

Voi suna la banca sau voi trage o privire pe contractul de la ei, mersi frumos pentru răspuns numai bine?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti, daca incerci so inscrii in timp ce e in leasing / rate. Tio retine si primesti dosar penal pentru destainuire sau cum se zice cand incerci sa bagi ceva neplatit in tara de origine in RO / totul e bagat in sistemul informatic au legatura tarile intre ele mai ales cand nu a fost platita si are restante

| Cosmin0506 a răspuns (pentru mgtow):

Am inteles, deci întâi mașina trebuie achitata apoi o pot înscrie când nu mai am nicio legătura cu banca

| sierra1 a răspuns:

N-ai in contractul cu banca vreo clauză ref la instrăinare/export?

| mihai69 a răspuns:

Dacă e luată în rate ești proprietar și poți face orice cu ea.
Dacă e în leasing, trebuie mai întâi să închei contactul.