| Ponce a întrebat:

Luni am traseul pentru examenul auto, pe Bucurestii noi. Sala am luat-o din prima, fara emotii cu 23/26. Este prima data cand dau acest traseu, si am cateva mici emotii. (stiti cum este)
Instructorul mi-a spus ca am 85% sanse sa il iau, iar restul de 15% fiind 5% un politist cu ale lui, 5% sa treaca o baba pe trecere si sa-mi puna politistul frana, 5% sa gresesc eu si sa pic.
Ce sfaturi imi dati? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| valentinatvd a răspuns:

Toti gresim, ai dreptul la cateva greseli, fiecare greseala are un punctaj, cand ai strans 21 de puncte ( daca bine tin minte) esti picat, pentru neacordare de prioritate sau calci linia continua e 21 si esti picat, asa ca prioritatea e sfanta, lasa emotiile acasa, e un examen ca oricare altul, daca politistul o sa incerce sa te intinideze nu te lasa intimidat, asculta i indicatiile si atat. Grija mare la "unde avem posibilitatea legala facem dreapta/stanga" s ar putea ca prima strada sa fie interzis si doar la a doua sa poti face.
Din nou, multa atentie si nu te lasa purtat de emotii.

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
In primul rand,felicitari pentru sala.
La traseu trebuie sa nu te grabesti si sa incerci sa-ti controlezi emotile.
Probabil o sa te puna sa mergi cu spatele,intoarcerea din trei miscari,gararea cu spatele si lateral si la final o pornire in rampa.
Incetinesti inainte de treceri, asta sa ai timp sa reactionezi si sa nu te pierzi.
Nu uita nici de semnalizari, e posibil sa mai uiti datorita emotilor.
Daca iti face cineva semn sa treci, treci numai daca zice politaiul sa treci, te poate pica la o faza de genu.
Cand faci parcarile sa te asiguri bine si sa faci numai manevre decare esti sigur.
Vezi sa nu lovesti bordura la ceea laterala.
Succes!

| RzV28 a răspuns:

Iti recomanda sa fii calm, sa lasi emotiile acasa, sa te odihnesti bine cu o seara inainte si sa nu te mai gandesti deloc atunci la traseu. Cand o sa fii in masina cu politistul sa iti imaginezi ca e instructorul langa tine si el iti da comenzile stanga, dreapta etc. si sa nu te panichezi daca faci o mica greseala ca te gandesti la greseala si mai poate veni si alta mai urata, poate politistul e de treaba si va trece cu vederea micile greseli. Multa bafta!