| Mitrecelmare a întrebat:

M-ar interesa un Audi A5 1.8 TFSI 170 cai din 2008. Niste pareri despre motorizare/fiabilitate si m-ati ajuta foarte mult cei care detineti masina sa-mi spuneti cum se comporta si daca isi merita cei 9.000 euro!

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Avantaje se tuneaza usor la 210cai, depaseste usor cam orice tractoras 2.0 tdi, motorul nici nu se aude .Dezavantaje.Modelele pana in 2012 sunt mari consumatoare de ulei. Unele au fost rezolvate in garantie.Consuma si 1l la 1000km.
Ar mai fi un defect de fabricatie la un intinzator hidraulic al lantului principal de la distributie(are 3 lanturi)si daca sare de la punct se indoaie supapele de la admisie si te costa mult reparatia.
Sub 10%nu consuma indiferent ce auzi in stg sau dreapta,
Merita 9000 de Euro doar daca este quattro si are sub 100.000 km.