| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma adresez persoanelor care au avut sau au aceasta masina și ar putea sa-mi dea cateva detalii referitor la ea.
E vorba de un Volkswagen Phaeton an 2004-2007
-consum
-pret consumabile
-impozit anual
Și dacă merita de procurat aceasta masina.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pretul consumabilelor il verifici pe site-urile de piese auto gen autokarma, epiesa, targuldepiese, etc. Eu m-am uitat pe fuga, si pare mai ieftina la brate decat Vectra pe care o am acum laughing
Electrica e de rahat la toate VW-urile premium (Touareg, Phaeton, chiar si Passat).
Impozitul anual la motor 3000cmc e in jur de 2100 de lei, in orasul meu.
Eu m-as risca la o asemenea masina, pentru ca am atelier de mecanica. Altfel, sigur nu ar merita, pentru ca e o masina foarte complicata si deja veche, care se spune ca mai are si probleme, cum spuneam eu, la electrica.
Daca motoarele VW de la 2.5 in jos sunt gunoaie, despre astea mari am auzit doar pareri ok. Cutiile lor automate sunt bune, sistemul 4motion la fel, e ok.
Deci, dupa mintea mea, bilele ei negre sunt la electrica, consum si taxe.
O varianta similara Phaetonului ar fi Chryslerul 300C, tot la preturi accesibile, si macar nu mai porti emblema saracilor cu besini, VW.