| ClaudiuM1997 a întrebat:

Ma gandesc sa cumpar o masina 1.9 TDI de 105cp dupa 2006. Acestea au codul motor BXE ce e celebru ca scapa o biela prin motor din cand in cand. E chiar asa des intalnita problema la motorul asta? Mai bine ma orientez catre un 1.9 TDI mai vechi cum e BKC, AXR, etc? Trebuie sa fie musai euro 4.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Generatia asta de motoare BKC BXE BLS nu prea au probleme de acest gen.
Sunt cazuri rarute, iar din ce stiu eu de la mecanici, de obicei apar daca masina e doatata cu DPF iar acesta se infunda.
Dar daca ai grija sa nu ai probleme cu DPF-ul, sau sa il anulezi la timp, nu ar trebui sa ai probleme.
O problema la BKE din ce stiu eu sunt vibratiile la pornirea si oprirea motorului, care se cam zdruncina si uneori se confunda cu volanta. Dar se rezolva cu o resoftare.
La BKC mai e o problema uneori cu pornirea la cald care tot se rezolva cu resoftare sau VCDS.
Si ramane BLS-ul, de acesta eu personal sunt cel mai multumit.
Am auzit si la acesta cazuri in care se duce motorul din cauza DPF-ului daca se infunda. Insa din cate masini am cautat eu, nu am prea intalnit cazuri in care motorul asta sa aiba probleme.
Si oarecum, spre deosebire de BKC si BXE, BLS-ul e ceva mai sprinten din ce am observat eu.
Cat despre AXR, nu stiu ce sa zic, depinde ce masina vrei sa-ti iei. AXR-ul e pus pe Golf 4, restul, BKC BXE BLS sunt pe generatia 2005-2009.

1 răspuns:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut,
Nu, nu este o problema generala, eu am avut un Seat Leon cu motorizarea aceasta si nu a avut nici o problema ( bine, masina avea km putini si cand am luat-o si cand am dat-o, asa ca nu stiu daca dupa ce a facut mai multi km a avut vreo problemă ).
Acuma na, si eu din ce am citit, unii spun ca nu au avut deloc probleme cu acest motor si altii ca schimba piesele din motor ca pe șosete. Deci este in functie si de cum iti este norocul sa prinzi masina, de cum a folosit-o cel dinaintea ta si de cum o folosești tu.