| Deji_Emanuel-Andrei_2001 a întrebat:

Salut ma intereseaza, vreau sa imi cumpar o masina, Opel Astra Sedan din 2008, are motor de 1.300 cdi, are consum mare?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Motorul este de fabricatie Fiat care in urma unui parteneriat o sa-l gasesti pe multe modele Opel.
Motorul este generatie noua, foarte reusit, are distributie pe lant si consuma putin.
Nu te lua dupa DonaAlba care abereaza ca o moara stricata la aceasta rubrica.
Eu il, am pe un Doblo din 2007 cu 7 locuri, are 300. 000km nu consuma gram de ulei, si trage saracutul masina de 1500kg incarcata cu de toate. Este in schimb pretentioasa la ulei.Cel mai bine a mers cu ulei Selenia 5w/30 WR si cu 5w30 Divinol syntolight.Eu il schimb la 15.000.
Consumul nu trece de 5 % la gramada.
La, mers constant cu 80 -90 scoate 4%.
Acelasi motor il are pe o Astra din 2008 un prieten si a facut distributia la 280.000 pentru prima oara.
Cu o simpla remapare o duci la 115 cai.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un motor diesel de 1.3 nu are cum sa aiba consum mare.
Si nu, nu merge pe petrol.

| Violleta2022 a răspuns:

O masina la aproape 10ani vechime, adica uzata, ridica considerabil consumul de petrol (sau diesel).
Daca un Opel Astra nou nout, consuma prin oras 6.2l/100km, in cazul tau, una de 10 ani consuma 7-8 litri/100km, mai ales pe vreme de iarna. Daca ai si un stil sportiv de sofat, turand excesiv motorul, atunci consumul creste mult mai mult.

Uite aici specificatiile masinii:
https://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=2346

| mihai69 a răspuns:

Teoretic nu. Dar depindefoarte mult de stilul de a conduce.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum a spus si xerxes1, masina e foarte reusita, si consuma foarte putin.
Grija la ulei, cum a spus si el. Daca bagi o panarama de Castrol, adica uleiul national al rromanilor cu Volkswagen, ti se aprinde martorul motor, merge prost si consuma uleiul.
Eu pana acum am pus in CDTI-uri doar uleiul recomandat, de la General Motors.
Daca nu intentionezi sa mergi mult in oras, motorizarea perfecta este 1.9 CDTI 16V, cu 150cp. Zboara pe sosea, si e foarte fiabil. Consumul mediu pe computer este in jur de 6.5-7% mixt cu urban, ca la orice motor diesel mai potent.

| bustamante a răspuns:

Cumpără cu motor mai mare. 1, 3 consuma 8 oraș 6 drum. 1, 7 motor consumă 6, 1 oraș 4 drum.