| RadulRadul a întrebat:

Salut! Mai am cateva zile si dau examenul auto si inca imi e frica de sensurile giratorii. Nu stiu cand sa intru in sens, nu stiu cum sa intru mai repede cand am ocazia si imi e frica sa nu cumva sa intru in sens si sa ma trezesc ca nu am dat prioritate la cineva care circula (ne)regulamentar la examen. Ce pot sa fac? As vrea sa gasesc o metoda sa intru mai repede in sens cand am ocazia.

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Nu trebuie sa intri mai repede.
trebuie sa intri cand poti tu in siguranta ca la examen nu esti la vreo cursa.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste Legislatia Rutiera, cu siguranta scrie si este explicat acolo, inclusiv cu poze.
In sesul giratoriu se acorda prioritate de stanga. Asadar, tot ce-ti vine din stanga trebuie sa lasi sa treaca inati si apoi sa intri tu in sensul giratoriu.

| sierra1 a răspuns:

"dau examenul auto si inca imi e frica de sensurile giratorii...Ce pot sa fac? "

mai ia vreo două'j de ore de condus. Pe puțin

| Amimanera a răspuns:

Trebuie sa te uiti cu atentie, daca unul intra hotarat in sens inseamna ca are prioritate.

| DexOnline a răspuns:

Mama, si eu am exact aceeasi problema laughing Dau examenul in cateva saptamani, deci nu știu cat de avizat sunt sa iti răspund. Eu pur si simplu cred ca o sa merg tot examenul ridicol de prudent si incet. Întru in sens doar cand sunt 100% ca nu vine nimeni. Asta te as sfatui. Daca esti 80% sigur ca poți intra. Aștepta, maxim te depunctează 3 pct pentru ezitare. Mai bine decat 21

| PompiliuDaniel a răspuns:

In alea 5 minute de examen trebuie sa te concentrezi la maxim pe condus, te uiti doar la drum, chiar daca examinatorul intreaba ceva. Trebuie sa conduci defensiv, adica chiar daca ai prioritate pe drum si vezi ca unul se baga peste, lasa-l sa treaca.