| Vali215 a întrebat:

Salut! Merită cumpărat un golf 5 1.4? Ce părere aveți despre această mașină?

19 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o conserva acceptabila. Merge daca o folosesti mult in oras si saptamanal (sa zic), in afara localitatii. Are o platforma decenta, fata de Golf 4.
Dar calitatea e mult mai slaba, mai ales daca a fost produsa pentru Romania. Au probleme cu rugina si instalatia electrica.

| Vali215 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc! Și ce mașină crezi că merită în bugetul de 2000 de euro?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Care 1.4?
1. Cel aspirat e un motor simplu si fiabil dar eu l-as folosii doar in oras si pentru drumuri scurte. Pentru depasiri as zice minim 1.6 MPI.
2. Cel 1.4 TSi de 122cp-125cp e mult mai potent dar are posibile probleme cu consumul de ulei, distributie, injectoare, etc. Nu e cel mai reusit motor dar daca nimeresti unul intretinut si ai grija de el e ok.
3. Cel 1.4 TSI de 140cp sau mai mult e motor complex, chinuit si cu multe probleme. Eu am 2 cunostinte ce o bagat fiecare cam 2000 euro in reparatiile motorului. Cand zic reparatii nu ma refer la schimb de piese ce sunt considerate consumabile.

| 0VolkSWaGeN1 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Salut. Dar ce părere ai despre 1.9 tdi? Într-adevăr nu-i un motor extraordinar pentru senzații tari, dar în schimb mi se pare bun pentru consum și este unul dintre cele mai fiabile motoare diesel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 0VolkSWaGeN1):

A fost ALH-ul fiabil, nu 1.9 TDI PD.
In 2004, PD-urile au fost printre cele mai proaste motoare diesel. Mai slabe decat ele au fost doar 1.5 dci si prima serie de tdci de la Ford. Mai exact, motoarele cu injectie Delphi.
Alti producatori faceau deja rachete diesel pe atunci.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru 0VolkSWaGeN1):

Cred ca is cam supraevaluate motoarele 1.9 tdi. Am avut si eu 2 1.9 tdi si nu am avut probleme dar nu sunt nici asa sfinte. Oricum as merge toata ziua pe 1.9 tdi decat pe 1.4 TSI.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

1. Pai drumurile lungi fara depasiri ce au? big grin
Ca bonus la ce zici tu la cele de mai sus, se pare ca si 1.6 TDI-ul are ceva probleme destul de frecvente. Lui taica-meu i-a pocnit turbina si nu are nici macar 300.000 km masina...

| Xmen22 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E46 mai merita in 2021?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Xmen22):

Merita pentru tineri sau pasionati.
Altfel nu renteaza, mananca destul de multi bani.

| Xmen22 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Atunci ceva ok ce ar fi? Golf 5?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Xmen22):

Astra H e ceva mai fiabila decat Golf 5, daca iei pe benzina sau 1.9 CDTI.
Sau un Renault Megane 2, alea au fost foarte reusite, mai ales pe benzina.

| Vali215 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și ce motor e cel mai fiabil la Opel Astra H?

| Vali215 explică (pentru ClaudiuM1997):

Multumesc pentru raspuns!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Vali215):

Mai fiabile sunt 1.8 16V si 1.9 CDTI 150cp. Mai este si 1.9 CDTI 8v de 100 si 120cp, alea sunt mai simple. 1.7 CDTI nu cred ca e cel mai fiabil, in schimb 1.3 CDTI este.
Benzinarele sunt totusi ok cam toate, inclusiv 1.4 90cp

| Xmen22 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu prea îmi place cum arata opel în general

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Xmen22):

Atunci cumpara-ti masina care da cel mai bine in poze, si inchide ochii cand trebuie sa o bagi in service.

| Xmen22 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cam dintre A4 b7, passat b6, golf 5, e90 am de ales

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Xmen22):

Pai alege.
Eu nu m-am uitat la alea.
A4 b7 s-ar putea sa fie cel mai fiabil de acolo, dar are un design incredibil de batran. Zici ca e din anii 90.

| Xmen22 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mă hotărăsc greu.laughing