| Capone5556 a întrebat:

Salut, merită un Audi A6 c6 (2006-2008) cu motor de 2 litri diesel? Menționez că locuiesc într-un oraș mic fără semafoare, neaglonerat. Sa fie folosită doar până la școală și înapoi și în weekend în oraș. Cutie automata.

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

RIP DPF
RIP injectoare
RIP turbo
^^daca esti incepator, deoarece-i vei da blana cu motorul rece sa te dai mare ca n-o sa ai rabdare sa se incalzeasca dieselul ca alea se incalzesc mai greu decat benzinarele.
Ia-ti ceva pe benzina daca mergi doar prin oras.
Sau mai bine iti iei o bicicleta si pastrezi banii pentru cand termini scoala ca n-are rost sa cheltui o groaza de bani doar pentru a te da mare...
Eu inca de pe timpul facultatii am avut masina si nu ma duceam cu ea la facultate, preferam sa merg 2 km pe jos decat sa merg cu masina doar pentru simplul fapt ca mi se pare idioata ideea (scuze de expresie) sa mergi cativa km cu masina zi de zi, uzezi motorul, poluezi, mai ales daca e diesel il faci praf si costurile unui DPF sunt cam foarte mari, injectoarele, eheee, 2.0 tdi... oricat mi-ati zice de lauda despre motorul asta, stiu cativa care au ramas fara pompa de ulei, automat si fara motor, stiu cativa care regreta ca au dat vechea 'rabla' pentru a-si lua 2.0 tdi...
Ai putea sa-ti iei o masina mai veche, un golf 4 cu 1.6 dar nu fsi ca ala e problematic si tragi de el pana nu mai poti, asa nu iti cheltui toti banii pe o masina pe care s-o distrugi din cauza mersului prin oras, sa mai zic ca la golf intretinerea e mult mai ieftina si nu e o maina asa pretentioasa precum a6 c6, golfurile inca sunt apreciate, mai ales daca ii pui niste jante frumoase si o mai aranjezi, cu bun gust, acolo. Daca vrei masina mai noua si mai luxoasa, cauta altceva, nu VAG, nu mai fac aia motoare cum faceau odata, dupa 2005 s-au stricat la cap si au inceput sa-si bata joc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu merita!
Cumpara ceva micut de 1.4 sau 1.6 litri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In mod clar nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bicicleta? Sau ceva mic, gen Polo/Corsa. Ce puii mei iei 2 l diesel in oras mic? E prea curat aerul?

| OldSoul a răspuns:

Nu merita.
Motorul ala e destul de pacatos plus ca e mic pentru caroseria masinii.