| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat o camera de filmat pentru masina DVR Auto PNI HD 1010IR cu monitor LCD si cica se filmeaza HD 720p, Cand dau sa filmez asta filmeaza exact ca telefonul meu mobil. Pana si aparatu meu de fotografiat are rezolutia la filmate 640X480 si filmeaza mai bine ca si camera asta va rog spuneti-mi cum pot sa fac sa se filmeze calumea? Iam facut si setari si tot degeaba si culorile le vede prea deschise, adica un albastru inchis il filmeaza ca si cum ar fi albastru deschis, rosu cum ar fi roz sau galbenu il vede alb-galbui sau albastru deschis ca si cum ar fi gri.
Va rog eu dati-mi un sfat ce sa fac ca nu il mai pot duce inapoicrying? Dati-mi un sfat va rog... voi cum ati proceda daca ati pati la fel ca mine?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu poti face din rahat bici, iar daca faci nu te astepta sa si pocneasca. E o camera de filmat din masina, nu o camera de inalta fidelitate cu care sa produci filme artistice.
In caz de accident de exemplu (cand camera isi arata utilitatea), e foarte putin o sa conteze ca o masina e galbena sau alb-galbuie...

| Hutzy95 a răspuns:

Ma baga vreo unu in seama? am nevoie de ajutor va rog eu frumos. Voi ce ati face daca v-ati cumpara o camera de filat care are mari probleme in distingerea culorilor? la camera asta se pot face si fotografii care bineinteles ies alb negru, la video toate culorile au alte culori, cea mai naspa culoare e violetu care e vazut, ca si cum ar fi rosu aprins. Culoarea alba e singura care ramane neschimbata, verdele e vazut de camera ca si cum ar fi albastru, un drum l-am filmat si frunzele copacilor sunt albastre in filmare si e originala filmarea. ajutati-ma cu un sfat va rog eu frumos.

| Ionut_Constantin_1990 a răspuns (pentru Hutzy95):

Nu prea ai ce face, de ce nu ii intrebi pe cei de la Altex, ei sigur stiu problema.
Daca nu e problema de software sau hardware, inseamna ca asta e calitatea ei.

| Ionut_Constantin_1990 a răspuns:

Cand un produs are ca specificatii ca filmeaza HD 720p, se refera doar la rezolutie, nu si la calitate HD (ciudat, dar e o chestie de marketing, sa atraga consumatorul sa cumpere, pentru ca acesta cand vede FILMEAZA HD, se gandeste imediat WOW - Super calitate). Astfel ca filmuletele au rezolutia 1270 x 720 dar calitatea lasa de dorit de multe ori.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Ionut_Constantin_1990):

Da zi-mi ce sa fac bre? ca nici culorile nu le cunoaste?

| Hutzy95 a răspuns (pentru Ionut_Constantin_1990):

Culorile nu le distinge daca maro il vede ca un rosu sau negru il vede ca si gri sau portocaliu ca galben sau rosu ca portocaliu sau verdele il vede ca albastru. Calitatea video ca si calitate da culorile nu le distinge deloc ce sa fac?
Am luat camera de la un magazin altex. Am dat 200 de lei pe ea, cica e HD filmeaza ca VGA si nu distinge culorile, cel mai tare se vede la verde care il vede ca albastru.