| Natan97 a întrebat:

Salut.
Mi-am luat de curand o Corolla din 2004 hatchback dar nu am gasit nicaieri ce fel de distributie are. Pe lant sau curea....stie cineva? Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai specificat, ce fel este, manuala sau automatica?

| relian a răspuns:

laughing iauzi ce intreaba AnaMaria mecanic, automata sau manuala laughing de parca are asta vreo importanta laughing poate ne spune ea ce legatura are motoru cu prefectura laughing
Fata draga distributia este un sistem care face parte din motorul unei masini. Faptul ca masina este manuala sau atomata, se refera ce fel de transmisie are.Deci motorul poate sa fie exact identic atata la una manuala cat si la automata ok? E bun daca ai priceput.

Ok acum pentru cel care intreaba.Ce mai conteaza cum este sau ce are, asta e merge? E ok, atunci ca e curea sau lant ce mai conteaza.

Dar ca idee sa verifici, te uiti la motor in fata sau lateral, depinde cum este asezat si in cazul in care are capac etans, atunci este pe lant. Daca capacul este prins asa in ceva cleme dar nu etans este pe curea.
Nu stiu daca am explicat eu bine sau daca pricepi ce zic.In cazul celor pe lant practic totu este in motor bagat,e ca si cum ar fi un corp, desi are capac, ala este prins in suruburi, are garnitura, e ca si cum este un corp comun.
La curea ar trebuie sa ai la exteriorul motorului fulii si cureaua, iar peste e un capac prins in ceva cleme.Dar nu confunda curea de accesaorii cu cea de distributie.Cureaua de accesorii este libera o poti vedea, este la vedere sa-i zicem asa, pe cand cea de sistributie are un capac, un fel de aparatoare sa-i zicem asa. Daca te pricepi numa sa iti arunci ochii siti dai seama rapid de chestia asta.