| FitX a întrebat:

Salut mi am pierdut cheia de la mașina, am auzit ca exista o cheie universala pentru deschis uși auto are cineva vreo idee unde as putea gasi?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista lacatusi autorizati, in centrele de chei, care au dispozitive de deschis aproximativ orice usa.
Pe cont propriu nu prea poti face decat metoda pernei gonflabile sau spargi geamul.
Dar problema cea mai mare este pornitul motorului, ca acolo ai parte de o incuietoare foarte dificila + un imobilizator care se dezactiveaza la contactul cu cipul din cheia pe care nu o mai ai.
E destul de mare beleaua.

| relian a răspuns:

Exista chei universale, banda de metal laughing cu aia incerci sa deschizi, uneori are si politia, cu aia se poate deschide.
Sau ciocanu si ala e tot universal, dai cu el si deschizi orice usa laughing

| OldSoul a răspuns:

Ar trebui sa spui si ce masina ai.
Cheile de genul nu sunt chiar atat de universale pe cat ai crede.
Diferia cheile in functie de producator, si in felul acesta si acel dispozitiv la care faci referire.