| demi98 a întrebat:

O întrebare despre poliție si amenzi am. Am fost oprit noaptea aceasta de către un echipaj. Erau 2 polițiști. Unul dintre ei mi-a făcut semn sa trag pe dreapta iar celălalt doar stătea acolo unde am oprit. S-a prezentat si mi-a cerut actele la control, evident le-am dat si au fost de treaba adica făceau glume si lucruri de genul acesta. Am fost oprit pentru viteza. Cel care aștepta in parcare s-a dus in duba cu buletinul meu iar permisul si actele de la mașina mi-au fost date înapoi. Ideea e ca a venit si celălalt polițist si m-a intrebat daca e mașina mea pentru ca este înscrisă pe un alt nume si nu mi-au dat nicio foaie tip avertisment sau amenda. Nu mi-au spus nimic de vreo amenda sau ceva si m-au lăsat asa dar totuși sunt curios. Au cum sa emită amenzi fără a înștiința persoana in cauza? E posibil sa fi primit amenda/puncte penalizare? Daca e posibil cumva sa aflu câte puncte penalizare am pana acum va rog spuneti-mi si mie! Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Anonima6754 a răspuns:

Nu cred ca ți-au dat amenda pentru ca trebuia sa îți dea o foaie completată de ei unde trebuie sa semnezi tu, iar actele cred ca ți le-a luat sa vada dacă sunt in regula și dacă actele au fost in regula atunci e totul ok. Întrebarea mea este, nu te-au avertizat ei nimic? Gen sa nu mai mergi cu viteza?

| demi98 explică (pentru Anonima6754):

Ba da. Doar au spus. Dar ma gândeam ca am ceva amenda sau asa ceva.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil nu ti-au facut nici un proces verbal, de data asta.
In orice caz, esti total fara creier, daca tu sofezi cu viteza, crezand ca ai dreptul sa incalci legea, daca-i noapte.
Radare si politisti sunt si noapatea pe sosea, iar daca ai scapat de data asta, esti supernorocos, ca data viitoare s-ar putea sa-ti ia permisul si sa devii instantaneu pieton.
Este posibil sa fii pus totusi notite in sistemul lor, ca ai mai fost prins cu viteza... si data viitoare te rad, fara mila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuiau sa faca un proces verbal si te instintau daca te amendau

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au notat doar pentru ei datele tale. Dacă aveau intenția să te amendeze, pedepsească, te anunțau pe loc, proces verbal, procedura completă.

| demi98 explică (pentru sadrian46):

Totuși inca ma macină treaba asta, au cum sa imi dea amenda sau puncte penalizare dupa cum am explicat mai sus? Polițistul din mașina a avut doar buletinul iar cel ce stătea langa mașina mea nu mi-a spus ceva de vreo amenda ci doar sa conduc mai încet..am cum sa ma trezesc cu ea acasa?

| sadrian46 a răspuns (pentru demi98):

Dacă ți-a spus să conduci mai încet, asta a fost tot. Polițistul a decis să îți dea un sfat, o îndrumare, El poate decide asta. Dacă nu ai ce face decât să te macini, macină-te.

| anonimg a răspuns:

Dacă primeai avertisment sau amendă, primeai o hârtie completată de ei și pe care o și semnai tu.

| Panamax a răspuns:

Doar te-au verificat in baza de date.

| Mkeynes a răspuns:

Haha ai avut noroc au fost cuminti