| AlexandruAdy a întrebat:

Salut.
O intrebare legata de Atv.
Am văzut destule fraze precum cu B poti conduce orice Atv.
Si alta varianta doar cu B1 poti conduce Atv.
Am citit destul de pe școala rutierăhappy
Cum e până la urmă dacă în Categoria B este si B1?
Multumesc
Fundă

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria B poti conduce orice ATV, inclusiv cele care se incadreaza la categoriile AM sau B1, conform art.24^1, alin.(2) OUG 195/2002 Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi."

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt 2 categorii separate insa daca iei B automat ai si B1. Invers nu.