| valizepam a întrebat:

Salut oameni buni, am intampinat o problema in aceasta seara, am pierdut talonul de la masina fix dupa o ora dupa ce am cumparat-o de la un baiat.
Fiind seara, nu am putut face contract de vanzare cumpare nefiind primarie la aceasta ora, urmand ca maine sa facem documentele.
Eu am plecat cu masina, dar am observat ca imi lipseste talonul, dupa ce l-am pus clar in torpedo, l-am cautat si degeaba.
Problema e ca maine expira ITP-ul si voiam sa-l fac, dar nu mai am talonul.
In cazul de fata, baiatul are masina doar pe contract, precum ca a dobandit-o de la proprietar si inca nu a bagat-o la financiar la primarie, deci pe scurt in talon si in carte nu este el, el avea contractul de vanzare cumparare.
In acest caz, eu ce pot face sa recuperez talonul?
Cine trebuie sa-l dea pierdut la politie, proprietarul din carte al masinii care i-a vandut-o cu contract baiatului, sau baiatul de la care am cumparat-o, care nu a inmatriculat-o si o are doar la financiar?
Va rog sa ma ajutati.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Baiatul care ti-a vandut masina e de fapt un samsar care le plaseaza mai departe, iar cel care a vandut masina o pateste si trage ponoasele pentru ca nu a scris pe verso la rubrica "Instrainat catre...", samsarii stiu la ce ma refer happy
Eu le-as rupe gura la astia care procedeaza asa, e nasol tare cand ca fost proprietar iti vin amenzi de la rovineta de exemplu.
In rest ti s-a raspuns la intrebare de catre suntserios

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand contractul tau cu baiatul ala nu are nicio valoare atat timp cat el nu a luat masina la financiar pe numele lui. Toate chestiile tu trebuie sa le rezolvi cu proprietarul de pe talon acum. El iti va scoate un nou certificat si tot el iti va da fiscalul.
Cat despre ITP trebuie sa aștepți pana faci rost de noul certificat, abia atun i te duci cu masina pe platforma la o statie ITP.

Ps. Nu aveai nevoie de primarie sa faci contract de vc si nu stii cat de valabil e contractul ala cu persoana cu care vroiai tu sa il faci in conditiile in care omul nu luase masina pe numele lui.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt serios are dreptate. Contractul nu are valoare, dar nu ca s-a tranzactionat masina, ci pentru a se elibera un nou talon. Singurul carepoate face demersul de obtinere a unui nou talon este proprietarul de drept.
Daca masina nu este "bagata la primarie" de "baiatul care are masina pe contract", intre voi nu poate interveni un nou contract. contractul trebuie inregistrat la finantele primariei, apoi trebuie facut un nou contract intre tine si "baiat" sau facut contract direct intre proprietarul de drept si tine.
Ai cautat talonul pe sub scaunul masinii?