| valizepam a întrebat:

Salut oameni buni, am si eu o nelamurire cu privire la permisul de conducere.
Daca mi-a expirat categoria CE acum o luna de zile si categoria B mai este valabila inca un an, eu trebuie sa-mi schimb permisul ca sa mai pot conduce camionul sau il schimb de tot intr-un an cand expira B-ul?
Multumesc frumos.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa-ti preschimbi permisul de conducere, pentru a putea conduce autovehicul care se incadreaza la categoria CE.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa ai permis valabil pentru autovehiculul pe care-l conduci.
Dar atentie, se poate anula categoria daca nu este actualizata intr-o anumita perioada de timp. Intreaba la organul de specialitate.