| anonim_4396 a întrebat:

Salut oameni buni, am si eu o nelamurire si este vorba despre șoferie, daca eu sunt incadrat corespunzător pe banda 2 pentru inainte si la dreapta si străduță pe care vreau sa intru sunt vreo 4 benzi si cum e regulamentar sa patrund in ea si dupa ce vreau sa patrund pe străduță aia vreau sa fac iar la stanga pe un alt drum la vreo 200m.

E regulamentar sa ma bag direct pe banda 2 in loc de banda 1 ca sa nu ma mai ma complic asa mult cu asigurările si pe urma pe a 3 banda si a 4 si sa fac la stânga pe alt drum? Va rog astept un raspuns...

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru inainte si la dreapta se foloseste banda 1, cea de langa bordura. Te bagi tot pe banda 1 daca faci dreapta. Apoi schimbi banda, in caz de depasire sau incadrare pentru stanga, daca vrei sa faci stanga, la urmatoarea intersectie. Ai luat permisul pe spaga?

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie in Legislatia Rutuiera, pe care ai obligatia sa o inveti din scoarta in scoarta, inainte sa ajungi la examen, ca sa nu pici traseul!

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Buna

Prima data cand pornesti din loc, esti pe banda 1 a directiei tale de mers, urmatoarea banda in partea stanga a ta este banda a doua.
Intotdeauna inainte de a face schimbul de banda reduci putin viteza, semnalizezi si te uiti in oglinzi pentru a fi sigur daca poti face schimbul de banda sau iti permite soferul de pe banda urmatoare acest lucru.
Cand vrei sa virezi pe straduta, de pe banda 2, cu timp inainte, treci pe banda 1, dupa care, prin reducerea vitezei sau chiar a opririi, te asiguri ca poti intra pe straduta.
Dupa care, schimbi treptat benzile ca sa virezi apoi la stanga.

Doar daca sunt 2 benzi care iti marcheaza permisiunea de a intra pe o alta straduta chiar si de pe banda a doua, atunci da, poti intra de pe banda a doua. Ai dreptul sa iti mentii banda, mai ales daca stii ca vei face la stanga, si atunci, sigur ca iti este mai usor de pe banda a doua si e mai logic ca s-ar putea sa schimbi benzile pentru mersul pe un drum din partea stanga.

| IceRope a răspuns:

Pentru înainte și la dreapta, încadrat corespunzător înseamnă să fii pe banda 1, nu 2.
Altfel îi "complichezi" pe ceilalți. Ai permis auto?

| darrio2007 a răspuns (pentru IceRope):

Se pare ca are. Cum l-o fi luat?

| GeorgeBaisoara a răspuns:

Ce?