| AnonimPeViata a întrebat:

Salut, parere motor 1.4 de pe Golf V GT de 170 cai, cat de fiabil este, are turbina si compresor?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e bun, pare sa fie o masina modificata cu chip la un motor mic.

| ady18 a răspuns:

Iti dai seama ca nu este fiabil daca dintr un amarat de 1, 4 are 170 cai deja este prea fortat

| gtr2rr3 a răspuns:

Mulți pe aici care-și dau părerea.
Ați condus vreodată așa ceva sau ați avut?
Are fratele meu de 3 ani.
Nu am auzit sa se plângă de ea, sa zica ca a picat ceva sau ca nu mai merge. Consumabilele schimbate la timp si neapărat benzină de buna calitate.
Da, este drept ca e un motor cam supraalimentat. Un 1.4 este capabil si de 220cp, doar ca nu din primele generații, cele moderne sunt muult peste.
Uzura este mai mare la un asemenea motor, iar viața lui nu este una foarte lunga.
Parerea mea... dacă vrei ceva cat de cat asemănător ia 2. 0tdi 170cp, dețin, simt ca e nemuritor motorul ăsta. Desigur si in acest caz depinde de cum intreti mașina. Bafta!