| Începătorul988 a întrebat:

Passat b6 break 2. 0tdi 140cai, sau audi a4 b7 2.0tdi 140cai, tot break.

34 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ce prinzi la pret mai bun si cu dotari mai multe.
Iar daca aceste doua caracteristici sunt la fel, alegi Audi-ul.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Pretul nu este o problema chiar atat mare. Caracterstici? Insemand dotari? Minimul ar fi 4 geamuri electrice, maxidot si macar cusca 2din(pentru audi, pentru a ii putea monta o navigatie), daca nu o gasesc cu tot cu navi.

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Caracteristici, adic sa te incadrezi cu pretul, asta ar fi una, si a-2-a dotarile.
Acum, desigur, alegerea iti apartine, alegi ce-ti place mai mult.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Ca dotari am specificat mai sus ce as vrea. Iar ca pret nu as vrea sa depasesc 5500

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Cred ca te incadrezi.
Eu in pretul asta am prins un A4 B7 aproape full (fara kit s-line(momentan), si trapa).
PS: Pe A4 b6 si b7 toate au maxidot. Doar ca unele nu au maneta pentru computer de bord, iar altele il au chiar color(cele cu navigatie).

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Cum se numeste acea dotare, gen, sa nu fie maxidotul acela rosu. Stiu ca sunt de 2tipuri, si acela color.

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Dupa cum am spus, aceea dotare apare doar pe modelele care au navigatie, fie rns-e fie aceea navigatie simpla care are butoanele de comanda langa bricheta.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Am vazut si pe cele fara navigatie. Ce motor ai pe al tau b7?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

2.0TDI BPW (cu 1 singur ax)

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Ce probleme ai avut cu el? Ce consum ai? Sedan/break?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Ca probleme, am schimbat axul cu came si tacheti, cuzineti, etc.
Asta e normal dupa 200. 000km.
In rest as mai avea ceva probleme la soft, masina de fabrica are dpf, dar acesta a fost anulat, nu e facut prea bine softul, pare ca si-a mai pierdut din putere. Dar asta e mai mult vina fostului proprietar.
In rest, e ok masina.
Ca, consum, in bord am undeva la 10 mixt, in realitate, pare mai putin, nu pot sa-ti spun exact. Sa zic ca 7l/100km.
Si e sedan.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Ti-a parut rau ca ai luat sedan si ni break? Din cate am auzit anularea dpf-ului scade cu aprox. 1/1.5l/100km.
Consumul il faci cu clima pornita?
Cati km faci cu un plin

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu regret, personal nu-mi plac breakurile.
Sedanurile imi par mai frumoase.
Si da, consumul il fac cu clima pornita, la mine mereu e clima pornita.
Nu stiu cati km as face cu un plin, nu am fost curios sa ma uit la asta. In general nu ma prea uit la combustibil. Oricum am si un condus destul de sportiv.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

As avea destul spatiu in sedan in portbagaj? Si pentru distante mai mari, cu bagajul a 4persoane? Desigur, si lada frigorifica in portbagaj.

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu stiu despre cat bagaj vorbim, dar nu cred ca vei avea probleme cu spatiul. Eu zic ca este suficient.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Si spatiile de depozitare din interiorul masinii? Sunt suficiente? Din cate am citit pe internet ca lungime sunt cam la fel breaku cu sedanu.

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Spatiile de depozitare din interior, sunt suficiente, nu cred ca ti mare lucru pe acolo.
Eu in torpedo am pusa statia CB, tot acolo am mai pus o priza de 12v suplimentara pentru a putea alimenta statia direct din torpedo.
Si actele tot acolo le am. Bine, la mine e torpedo modelul ala simplu, fara compartiment pentru magazie de cd, as prefera unul cu acel gen de compartiment, dar e greu sa-l gasesc deoarece interiorul meu are o culoare destul de rara, un gri deschis.
In cotiera am incarcatorul pentru telefon si un fel de "diagnoza".
In spatiul de sub cotiera tin gumele, sticla de parfum pentru masina.
Si mai sunt, acele locuri din portiere in care mai tin o sticla mica.
Acel spatiu de sub blocul de lumini.
Si as mai vrea pe cat posibil in viitor sa-mi pun seltarase si sub scaun.
Cat despre lungimi, nu am stat sa masor, dar la o prima impresie lungimea este aceeasi, poate e chiar putin mai lung sedanul.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Cat te-a dus sa inlocuiesti axul cu came si celalalte? Ce cod motor sa ma uit? Tot bpw? Esti satisfacut de cum se misca masina?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Undeva la 1500 de lei. Trebuie sa precizez ca nu am fost la service, ci la un mecanic de incredere. Si ulterior am mai schimbat preventiv si oringurile, dar nu mai stiu cat m-a ajuns aceasta operatie.
Cat despre ce cod motor, asta e intepretabil, multi zic ca BPW-ul e mai bun, ca are un singur ax, alti zic ca blb-ul e mai bun.
Eu zic ca totul e de noroc. Poate sa fie BPW poate sa fie BLB, BRD, BNA si ce cod mai e, daca e sa faca probleme, o sa faca.
Blb-ul e mai balbait cum se spune, are un trepidat si un sunet mai ciudat, nu pot sa-ti zic exact, a trecut ceva timp de cand am avut d-aface cu un blb.
BPW-ul are filtru de particule.
Iar mai toate cele de 2. 0TDI au probleme cu pompa de ulei, deci asta e de remediat, in caz contrar umblii la portofel daca pica si nu esti pe faza.
Aici alegi cam ce vrei tu, insa, daca e sa alegi ala cu doua axe, cauta unul fara filtru de particule, o bataie de cap in minus.

La BPW principalul avantaj este ca e motor de 1.9 la baza.
Daca maine mi se strica motoru, aia e, ii pun motor de AWX/AVF si aia e.
Satisfacut, nu as putea spune, imi pare mai lipsita de vlaga pana in 2700ture, pun asta pe seama faptului ca cel ce a anulat filtrul de particule nu a facut-o bine.
In rest e destul de inchegata masina.
Principala mea nemultumire e ca nu trage pe placul meu, m-am informat si m-ar costa undeva la 200 de euro sa resoftez masina de la 0, astfel incat sa scap de aceasta problema, insa ma gandesc ca as vrea sa o duc la 200cp, si inca nu stiu ce e de facut, parca nu as vrea sa investesc prea mult. Sincer sa fiu, daca nu pun la socoteala bara de s-line (fiind un moft) masina cred ca m-a ajuns undeva la 5200€ cu tot ce am facut la ea pana in momentul de fata.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Ce cod motor imi recomanzi? Din cate am vazut pe olx multi lauda bpw

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu as zice ca tot bpw-ul e mai bun, doar ca trebuie sa schimbi pompa de ulei cu una de 1.9 sau o refaci sa nu ai grija, si anulezi filtrul de particule fizic si din soft, ai o masina buna.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Cum imi dau seama daca pompa a fost deja schimbata de proprietar?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Asta e smecheria, nu prea ai cum sa-ti dai seama fara sa dai baia de ulei jos.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Si cam cat duce inlocuirea pompei?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu te pot ajuta cu informatia asta.
Nu stiu nici eu exact pretul

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Tu ai inlocuit-o sau?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu am inlocuit-o. Dar stiu ca a picat in urma cu 50. 000km, acum nu mai stiu ce a facut fostul proprietar, deocamdata nu am probleme.
Oricum in viitorul apropiat vreau sa o verific si sa mai schimb tot ce inseamna garnituri prin motor si distributia, sa fie totul "nou" in motor.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Daca iau una o pot tine lejer 10ani?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Masina?
Depinde cat circuli cu ea, si cum o intretii.
Dar dupa 2-3 ani, o sa fii plictisit de ea laughing

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Nu iau o masina ca sa stau sa ma uit la ea. Cu a3-u am facut peste 13, 000 in nici 2luni.
Nu ma plictisesc de ea, daca imi ofera comfort si siguranta.

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Lasa-te de taximetrie rolling on the floor

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

laughing) nu fac taxi sad nu ma angajeaza nici dracu cu o flegma de experienta.

| Emanuel25252 a răspuns:

Audi este mai performant si nu consuma mult.Dar necesita multa curatenie! M-ai ales daca til iei din piele ai grija!

| Începătorul988 explică (pentru Emanuel25252):

Nu iau din piele. Din cate am inteles motoarele ar fi la fel. "Curatenie" in ce sens? Oricum imi ingrijesc foarte mult masina, facand zilnic curat in ea.