| superasu03 a întrebat:

Salut pe 12 mai am drum spre Germania si ar fi prima data cand merg cu masina mea ma puteti ajuta cu niste informati despre drum, taxe etc?

Răspuns Câştigător
| Equipmag a răspuns:

Salut! Vigneta de Ungaria o poti lua de la centrele speciale ce sunt aproape de granita. Sunt multe si le vezi ca au niste panouri cat casa. Costa aprox 50 ron cea de Ungaria pe 10 zile si nu se lipeste pe parbriz, este doar o hartie. Nu intra in Ungaria fara ea ca la Mako pandesc astia. Vigneta este utila pentru autostrazi, drumurile nationale sunt fara taxa de drum dar nu iti recomand fiind extrem de intortocheate si pline de localitati. Pentru Austria poti lua vigneta de la benzinariile de pe drum sau imediat cum intri in Austria. Costa 9 euro tot pentru 10 zile si este un sticker ce trebuie lipit pe parbriz. Se dezlipeste tot la fel de greu cum erau ale noastre :). La fel este utila pentru folosirea autostrazilor. Nu risca sa mergi fara vigneta pe autostrazi fiindca astia au amenzi mari si nu merita sa dai bani aiurea.
Mare grija cu viteza peste tot, cu atentie si cu centura, faruri tot ce trebuie ca sa nu platesti cat nu face.
In Germania nu e vigneta dar in unele orase este un sticker pentru a patrunde in anumite zone, zone verzi cum zic ei, pentru reducerea poluarii.
Mai multe detalii ai in link-ul de mai jos :
https://www.tolltickets.com/country/europe/europe.aspx?lang=en-GB&mnu=c

Drum bun! :)

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In functie de ruta pe care vrei sa parcurgi, sa ai bani pregatiti in valutele tarilor respective.
La punctele de trecere a frontierelor te poti interesa de modul de achizitionare a rovinetelor si locul unde le poti achita. Atentie, daca esti prins fara rovineta, amenzile pot fi chiar si de peste 10 ori mai mari decat pretul rovinetei (la fel ca si alte amenzi). Te sfatuiesc sa ai pregatiti bani suficienti (minim 500 euro) doar pentru cheltuieli neprevazute in circulatie.

| superasu03 explică (pentru Bula):

Inteleg iar astea de unde le pot acizitiona si cam cat costa?

| Bula a răspuns (pentru superasu03):

Rovinetele se pot achizitiona in diferite puncte, incepand chiar de la punctele de frontiera sau la inceputul autostrazilor, dar nu numai. Trebuie sa te interesezi pe loc. Nu urca pe autostrazi fara rovinete, fiindca camerele video "te pescuiesc" rapid.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vigneta pentru Ungaria si Austria... cam atat ai de luat

| mazaroi a răspuns:

Taxe nu sunt doar iti trebuie pasaport daca esti sub 18 ani daca ai peste 18 ani iti trebuie buletinul.

| superasu03 explică (pentru mazaroi):

Am auzit ca trebuie platit taxa de autostrada, rovinieta

| mazaroi a răspuns (pentru superasu03):

Mi am amintit rovinieta o platesri in fiecare tara prin care treci. Vorbeste cu un politist.

| suntserios a răspuns (pentru mazaroi):

Numa ca Germania nu are vigneta