| Laur195 a întrebat:

Pe 23 decembrie am programare la inmatriculare, mai exact transcrierea unei motociclete. Problema este ca nu am asigurare la ea si am pierdut si talonul, dar la primarie este deja pe numele meu...Cum pot face asigurarea fara talon? Din cate am inteles cand merg la drpciv pot face o cerere ca talonul este pierdut si totul este ok, insa asigurare trebuie obligatoriu.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o asigurare online.
atat timp cat ai toate datele nu ai nevoie de niciun talon

| Laur195 explică (pentru suntserios):

Fizic nu se poate face? Nu de alta, dar probabil pentru asigurare online am nevoie de plata cu card, si nu am card laughing

| suntserios a răspuns (pentru Laur195):

Habar nu am ce mai cer brokerii de asigurare fizic.
de 5 ani numai online fac asigurarea, nu vad rostul sa imi bat capul cu un broker fizic.

| Laur195 explică (pentru suntserios):

Si daca o fac online si o trag la imprimanta nu ar trebui sa fie probleme la inmatriculare, nu?

| suntserios a răspuns (pentru Laur195):

La mine nu au fost.
Daca vrei neaparat poti cere originalul prin curier.

| Laur195 explică (pentru suntserios):

Mie nu imi trebuie neaparat asigurarea in original, o pot prezenta si de pe telefon in caz ca sunt oprit ulterior de politie...Insa doar la inmatriculare am emotii sa nu ma trimita inapoi

| suntserios a răspuns (pentru Laur195):

Drpciv zice ca ai nevoie doar de copie dupa RCA.

https://www.drpciv.ro/......22012c2b81