| R0rry a întrebat:

Salut,

Pe masina am montate doua bare transversale pe care am montat suportul de biciclete si un led bar de 120w. Se poate lua politia sau RAR-ul de acel led bar atata timp cat nu il aprind pe drumurile publice?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da. Legea interzice montarea luminilor neomologate, nu doar utilizarea lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles, vei ramane cu prima ocazie fara talon pentru ca

Articolul 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

10. montarea la autovehicul si tractor agricol sau forestier, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;

Articolul 112
(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate;

Poate mai bine inveti codul rutier decat as pui luminite pe masini