| Zuse a întrebat:

Pentru cumpararea unei masini sh din acelasi județ ce formalirați se parcurg?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contracte V-C si fisa de inmatriculare, viza pe ele de la primaria vanzatorului, la vanzator ramane apoi un contract (din 5), restul actelor le ia cumparatorul (CIV, certif. inmatriculare, 4 contracte V-C, fisa de inmatriculare si copie dupa cartea de identitate a vanzatorului).
Apoi mergi la primaria ta, o iau in evidenta la impozite, iti vizeaza fisa de inmatriculare.
Faci o programare pe drpciv.ro pentru inmatriculare, platesti intre timp taxa de certificat (37 lei) la CEC si pui chitanta in dosar, inchei o polita RCA pentru inmatriculare (si pui copie intre acte), apoi mergi conform programarii la ghiseu, dai toate actele, si poti opta pentru numere noi la rand (40 lei), sau numere noi preferentiale (85 lei). Daca vanzatorul nu vrea sa pastreze numerele vechi, le poti pastra tu (poti sa o inmatriculezi fara sa le schimbi). Daca vanzatorul a platit taxa de retinere pentru numerele alea, trebuie sa i le dai lui, iar tu platesti unele noi.

| Eugen80 a răspuns:

Aceleasi formalitati ca si cum ar fi din alt judet. Diferit este doar daca masina e venita de afara.