| FFlorin1990 a întrebat:

Salut poate sa ma ajute cineva cu programul de lucru al unui sofer... am o nelămurire
încep programul dimineața la ora 07:00. Si îl închid la 22:00 Conduc pana la incarcare 1:30. Apoi stau la incarcare 1 ora. acum încep înapoi de la min 0 de condus Find ca mi-a iesit pauza la incarcare. Merg spre a 2 incarcare la care ajung in 3 ore si aici stau la încărcat 1 ora. Iar mi-a iesit pauza apoi conduc iar ...nelămurire mea e sa nu depășesc intr-o zi 9 ore de conducere Ca sa vad cat mai am de condus trebuie sa scot bon

1 răspuns:
| anonim1919 a răspuns:

Salut, deci: tu ai un program tahograf de respectat.
Ai 9nore de condus/total
Conduci 2.5 ore faci pauza 15 min, iar 2.2 ore pauza 30 min
Dupa poti conduce 4.5 ore fara pauza
Dar de exemplu. daca descarcarea o faci dupa 3.5 ore de condus (ma refer la transa dinainte de pauza de 30 min) si ai descarcarea de 30 min minim atunci poti sa iei transa a doua +ora ce ti-a ramas