| Blaga_Mitica_1974 a întrebat:

Salut, pot circula cu mașina pe drumuri de țară ce nici pe google maps nu sunt vizibile? Mentionez ca nu am 18 ani. Și de când mă știu eu nu am văzut niciodata o mașină de poliție pe acolo.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca sunt drumuri publice sau nu.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Daca sunt drumuri publice nu poti circula legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e drum public nu ai voie. Faptul ca nu apare pe gmaps nu inseamna ca nu e drum public.

| sierra1 a răspuns:

Pe arătură/cărare/pajiște nu te deranjează nimeni