| Romeo666 a întrebat:

Salut.Pot pune un sistem GPL Premium pe aceasta masina:Kia e-Niro 2021 Full Electrica? Doresc sa am si Full Electric si GPL pentru o autonomie mai mare.Dar daca pun GPL pe masina va afecta regenerarea forței de frânare?

14 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Dar realizezi ca pentru asta ar trebui sa mai pui inca un motor masinii? Un motor electric nu poate fi alimentat cu GPL.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Daca o reinventezi tu, masina asta poti sa pui si motoare de racheta. Cati ani ai?

| Adrian5575 a răspuns:

Unde vrei sa pui GPL la o masina full electrica? Ai nevoie de un motor pe benzina ca sa ii poti pune GPL.

| spike22 a răspuns:

Bineinteles ca se poate pune un sistem Gpl daca ai loc suficient in portbagaj.
Nu va fi afectat sistemul de recuperare al energiei de franare.

| suntserios a răspuns (pentru spike22):

Looool, si ce o sa alimenteze mai exact GPL ul ala? Motorul electric? Ha ha ha

| spike22 a răspuns (pentru suntserios):

Simtul umorului iti lipseste cu desavarsire.
Si un copil de 5 ani si-ar fi dat seama ca intrebarea este pusa la caterinca.

| suntserios a răspuns (pentru spike22):

Mna, ce era sa zici si tu acum

| spike22 a răspuns (pentru suntserios):

Am explicat ca autonomia o sa scada. Este fizica de clasa a 7-a.
Dar nu ma contrazic cu userul anului.

| suntserios a răspuns (pentru spike22):

E fizica de cl. a7a ca ceva ce nu se poate face va afecta autonomia? Lool

| spike22 a răspuns (pentru suntserios):

Instalatia cantareste 100 de kg. Butelie,cleme, furtunuri, vaporizator, electrovalve, rampa injectoare etc.
Deci masa masinii va fi mai mare cu 100kg.
Lucrul mecanic necesar va creste.L = F * d. Hai ca poate nu ai uitat chiar tot.

| suntserios a răspuns (pentru spike22):

Sunt exagerat de curios unde montezi rampa injectoare...

| spike22 a răspuns (pentru suntserios):

A pune o instalatie in portbagaj este una si a monta o instalatie pe o masina este alta.

a pune = A face să stea într-un anumit loc, a așeza la locul dinainte stabilit sau cel mai potrivit, a depune la locul lui, a plasa; p. ext. a așeza într-un anumit loc față de alte obiecte de același fel, a aranja, a situa.

a monta =A fixa la locul lor diferite piese ale unui sistem tehnic; a asambla, a îmbina. A fixa, a amplasa la locul de funcționare o parte a unui mecanism, a unui obiect.

Oare eu ce verb am folosit?

| spike22 a răspuns:

Autonomia din pacate o sa scada putin.