| nicusor222 a întrebat:

Pot sa schimb doar cureaua de distribuție, fără role și fără pompa de apa? Am schimbat totul in urma cu 50 de mii de km pe Continental cu pompa Hepu. Acești km i-am făcut intr-un an jumate și as vrea doar cureaua ca sa ma mai duc 40 de mii de km, după care sa schimb totul... E ok ce fac eu?
Am Octavia 2 1.9 motor.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Schimba la 70. 000km tot, sau mergi pana la 90. 000km tot.
Cureaua noua poate forta pompa si rola veche, deci nu are sens sa o schimbi.

| Panamax a răspuns:

Eu am 2.0 tdi si se face distributia la 210.000.
La tine daca ai pd se face la fiecare 120.000.
Deci poti sa lasi distributia in pace. Eventual poti sa dai capacul jos sa vezi cum se prezinta si daca intinzatorul este reglat corect.

Răspuns utilizator avertizat