| CristiCbc a întrebat:

Salut.Poti să îmi spui te rog care ar putea fi problema sau de ce face așa? La un Passat B6, ține ambreiajul foarte jos, dar când ajunge in sus, pe la 3 sferturi din cursă... dă ca un șoc (nu puternic) și se ridica până la capăt.Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Placa de presiune imbatranita. Posibil si volanta.
Asa se comporta un kit de ambreiaj uzat. Nu e obligatoriu sa patineze sau sa scoata zgomote, cand incepe sa lucreze pedala jos si in suturi, trebuie intervenit.
La mine pe langa cursa foarte scurta (pleaca masina cand ridic 2-3cm din pedala), imi intra greu in viteze la rece, vibreaza masina la anumite turatii, da socuri la trecerile din frana de motor in accelerare si invers, iar la oprirea motorului se aude un trancanit metalic.
Astea sunt simptomele unui kit ambreiaj terminat. Cursa scurta este din vina placii de presiune si a discului subtiat, trancanitul si socurile sunt din cauza volantei.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un service si regleaza-l. Sau ai discul de ambreiaj uzat.