| Andrey2210 a întrebat:

Salut prieteni! Am si eu o intrebare! Mi-am cumpărat si eu un opel astra h 2007 motor 1.9 diesel, are 250 de mii km. Am dat pe el 2800 €. Sunt incepator. Ce ziceti merita masina banii astia. Si care motor e mai bun 1.9 sau 1.7.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.9 e cam cel mai bun motor pentru Astra H.
El are doua variante:
8v si 120cp, ceva mai puturos dar fara DPF si fara clapete de aer in admisie (deci mult mai fiabil)
16v si 150cp, foarte placut la condus (puternic), rezistent, dar clapetele swirl si dpf-ul necesita intretinere suplimentara (curatare/inlocuire), lucru costisitor. In plus, multe cu 150cp au buton sport si telescoape active, mai scumpe si mai inconfortabile decat cele clasice.
Dar oricum ar fi, masina este foarte ok, are mult mai putine probleme decat un Golf 2.0 TDI, de exemplu.

| anonimg a răspuns:

Nu o să vezi niciodată mașină sh cu km reali. Dublu da; poate chiar mai mult decât dublu.

| Panamax a răspuns:

1.7 este o mortaciune.
Asigura-te ca sunt km originali.In mod normal ar trebui sa aiba peste 400.000.

| Andrey2210 explică:

Dar e buna masina din 2007 cu 250 mii de km la bord. Sunt reali.