| Pepudia a întrebat:

Salut prieteni! Ce parere aveti de BMW seria 1? Cum sunt costurile de intretinere in comparatie cu golf 5? Ce motorizare recomandati? Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bmw e o marca premium in comparatie cu vw, clar vor fi costuri mai mari la intretinere. Cu toate acestea, personal as alege seria 1, Golful e o masina atat de plictisitoare... si un motor pe benzina.

| AndreiMadda a răspuns:

Bmw-ul fiind o masina din gama premium chiar daca este un seria 1 are preturile peste Golf. Consumul mai mare si costurile de întreținere sunt peste golf. Trebuie sa iei in calcul si iernile din România in care seria 1 cu tractiunea spate nu va face fata dimineata nici cu ESP-ul pornit. De aspect nu prea pot sa comentez, gusturile nu se discuta, chiar daca seria 1 mi se pare cam plictisitor fata de un golf 5.
La un 120d consumul este in jur de
7.7/4.6/5.7l/100km urban/extraurban/mixt.
La un golf 5
urban 7.1 l./100 km. - extra-urban 4.5 l./100 km. - mixt 5.4 l./100 km.
Recomand golf 5.

| RaulOzil a răspuns:

Seria 1 e mult mai puternic pe langa golf care e o masina cam puturoasa. Si dpdv al costurilor e clar ca sunt mult mai mari la BMW