| gtr2rr3 a întrebat:

Salut, prieteni!
Părinții mei vor sa își cumpere o mașină până in 10. 000euro si am ajuns la unele variante, le enumăr iar dupa aceea mai dau detalii:

Alfa Romeo Giulietta
2. 0jtdm 170cp

Seat Leon
2. 0tdi 150cp

Audi A4
2.0tdi 170cp

Bmw 3er
2.0d 177cp

Ford mondeo
2. 0tdci 163cp

Opel Insignia
2.0cdti 195cp

Skoda octavia
2. 0tdi 150cp

Vw Passat
2.0tdi 170cp

Volvo s60
2.0d 163cp

Mașina va fi folosită 50% oraș si 50% in afară
De consum nu prea se pune problema caci motoarele au aceeasi capacitate si diferenta nu cred ca este foarte mare intre ele.
Toate sunt destul de puternice, preferam motoarele diesel chiar daca sunt mai costisitoare, dar fiecare cu ce prefera. Si faza cu "in maxim 5ani se scot motoarele diesel" care circula prin popor nu o cred, cel putin pana se aplica in Romanaia mai dureaza ).
Revenind la subiect, vreau niste argumente pentru masinile enumerate mai sus cu plusuri si minusuri, dotari/aspect/rezistenta/etc.

Sper să nu primesc hate daca am gresit cu ceva, mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand Volvo S60 - fiind considerata cea mai safe masina de pe piata.
Cu ani in urma, la emisiunea lui Ellen Degeneris, cineva a mentionat ca vrea sa cumpere o masina mare, ca va avea copilas si vrea sa-l protejeze in caz de accident. Ellen Degeneris a spus, ca nu face reclama la Volvo, dar la ora aceea, Volvo era cea mai safe masina din lume, din cauza reinforsarii de bare de otel, din usi. Am avut un S40 pentru 10 ani si itispun sincer, ca asa este.
Poate nu arata la fel de cocheta ca Alfa Romeo Giulietta, dar in trafic, ai nevoie sa fii protejat si in siguranta, ca nu stii ce nebun te loveste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Octavia. În banii aia probabil Octavia are cei mai putini km și e mai potrivita pentru o familie și pentru drumuri lungi decât leon sau alfa

| HadesSs a răspuns:

Si eu merg pe Skoda happy detin doua

| nicusor222 a răspuns:

Salut!
1. Alfa Romeo pentru mine nu exista, stiu ca toata lumea se plangea de italienesti ca sunt o ruina.
2. Seat e ok, doar ca nu e cine stie ce.
3. Audi - sunt masini bune, din punct de vedere al intretinerii nu merita, piese foarte scumpe.
4. BMW - scumpe la intretinere si tractiunea spate e foarte naspa in anumite conditii.
5. Ford - Am detinut un Ford cu an fabricatie 2012, Ford la mine in curte nu mai intra in veci. (150 milioane mi-a mancat in 3 ani ), acum l-am vandut.
Ford recomand numai pe benzina.
6. Opel - doar benzina, ca si Ford eu diesel nu recomand.
7. Skoda Octavia - Consider ca e masina perfecta, e o marca care are piesele ieftine, tabla buna si tot ce vrei...
8. vw - Motorul ales de tine 170 cp e pacatos
9 Volvo - masini bune, rezistente... la piese deja a cazut, foarte scumpe.
Octavia pentru mine ramane perfecta din toate punctele de vedere!

| TheTom7 a răspuns:

Iti recomand un mercedes e-class 2009-2013, este perfecta ca o masina de familie. Este foarte sigura, consumul este foarte bun, confort nu mai zic, dar ai si de unde cand vrei sa te dai la ea, este o masina mare, spatioasa. O am si sunt foarte multumit de el, motor, este fiabil, la intretinere nu este foarte ieftin, dar parerea mea este ca merita, am condus-o 600+km cu o mica pauza si nu am fost obosit, cu alte masini iti e sila sa mergi. Iti recomand 2.2 diesel 170cp, cele 136cp au fost majoritatea taxi. daca te hotarasi imi poti lasa mesaj si iti dau mai multe detalii despre model care cred ca te-ar ajuta. Dintre cele enumerate de tine asi zice audi sau passat.